Efektywne sposoby motywowania pracowników
Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby jego firma była wydajna i osiągała założone cele. Jednocześnie pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że na sukces przedsiębiorstwa wpływają w znacznej mierze pracownicy. Istotne jest zatem, aby byli zmotywowani do pracy, co przełoży się na ich wysoką efektywność. Coraz częściej wielu przedsiębiorców decyduje się na wdrażanie w biznesach skutecznych systemów motywacyjnych. Warto zatem wiedzieć, jakie sposoby motywowania pracowników sprawdzają się najlepiej.
W jaki sposób motywować pracowników?
Wyróżnić można dwa rodzaje motywacji pracowników. Mowa tu o motywacji pozytywnej i negatywnej.
- Pierwsza koncentruje się przede wszystkim na metodach pozwalających pracodawcy na budowanie w firmie poczucia lojalności wśród pracowników i zadowolenia z wykonywanej pracy. W ten sposób budzi się u pracowników duże poczucie przynależności do firmy. Wśród pozytywnych metod motywowania pracowników wskazać można na motywowanie finansowe (premie, nagrody, karty lojalnościowe) oraz na motywowanie pozafinansowe (dodatkowe benefity).
- Motywacja negatywna polega na stwarzaniu wśród pracowników poczucia zagrożenia.
Zaznaczyć jednak trzeba, że jeśli rzeczywiście pracodawcy zależy na większej mobilizacji pracowników do pracy, to korzystać powinien z metod motywacji pozytywnej. W dłużej perspektywie motywacja negatywna bardziej zniechęca pracowników do pracy i skłania ich zmiany zatrudnienia.
Sposoby pozytywnego motywowania pracowników
Głównym celem motywacji pracowników jest zwiększenie ich zaangażowania, ale także docenienie wysiłku, który wkładają w codzienną pracę. Wprowadzenie w biznesie strategii motywacyjnych stanowi doskonały przykład zarządzania personelem na najwyższym poziomie. Przynosi to wiele korzyści nie tylko osobom zatrudnionym w firmie, ale także samym pracodawcom.
Motywowanie pracowników – skuteczne metody
Dla wielu pracowników sposobem na motywację jest nie tylko dodatek do pensji czy premia uznaniowa. Aby wzmocnić lojalność, ale też nagrodzić tych pracowników, którzy wyjątkowo wyróżniają się w swojej pracy, warto postawić na programy lojalnościowe.
To działanie marketingowe, które przekłada się m.in. na zbudowanie trwałej relacji z najlepszymi. I mowa tu nie tylko o bezpośrednich pracownikach w danej organizacji! Programy lojalnościowe są na tyle ciekawym rozwiązaniem, że można je zastosować m.in. w budowaniu relacji z kontrahentami, dystrybutorami, dostawcami, monterami, czy wszystkimi współzależnymi z daną marką podmiotami. Ma to sens, szczególnie jeśli chodzi o wdrożenie rozwiązania programów lojalnościowych w dziedzinie B2B oraz B2C.
Finansowe motywowanie pracowników
Mimo wymienionych wcześniej skutecznych metod motywowania pracowników najczęściej działania przedsiębiorców w tym zakresie są jednak skupione wokół pieniędzy. Mowa tu o:
- podwyżkach,
- premiach uznaniowych,
- premiach uzależnionych od wyników,
- a także o nagrodach finansowych.
Wśród wymienionych sposób motywacji największą efektywnością wykazuje się motywacja polegająca na przyznawaniu premii uzależnionej od wyników w pracy. Ważne jest jednak, aby wskaźniki służące do mierzenia wyników pracy były jasne i wcześniej ustalone.
Jak motywować pracowników poza finansowo?
Motywacja pracowników nie musi polegać wyłącznie na przyznawaniu dodatkowych gratyfikacji finansowych. Równie skuteczna jest motywacja pozafinansowa. Przede wszystkim ważne jest, aby pracowników po prostu doceniać. To pracodawcę nic nie kosztuje, a pracownika zachęca do pracy. Istotne jest także, aby zapewniać pracownikom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dla większości pracowników ma to ogromne znaczenie.
Poza tym bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju dodatkowe benefity. Wskazać można tu choćby na dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy, pakiet medyczny, kursy i szkolenia, kartę sportową czy kartę lojalnościową.
Wszystkie te elementy skutecznie wpływają na wzrost motywacji pracowników do wykonywania swoich obowiązków. Poprzez dostarczanie nagród, bonusów, dodatkowych dni wolnych czy innych korzyści, pracodawcy mogą podnosić poziom satysfakcji pracowników. Zadowoleni pracownicy są bardziej produktywni i lojalni wobec firmy.
Zmotywowani pracownicy pracują efektywniej i wydajniej. To z kolei przekłada się do realizacji postawionych celów, a tym samym do rozwoju firmy i wzrostu jej potencjału. Warto na koniec dodać, że dobrym rozwiązaniem są także programy lojalnościowe B2B, które skutecznie przyczyniają się do wzrostu sprzedaży, a tym samym zysków firmy. Doskonałym pomysłem byłoby zatem połączenie programów motywacyjnych i programów lojalnościowych.